Tittel: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: kammiz på juni 07, 2010, 13:48:35 pm har en 54 type 1 med original 1200 motor så langt jeg vet. den starter som bare det når den er kald, selv om den dog ikke tjinner så raskt med 6v batteri. problemet er at den er umulig å starte når den er varm.
la oss i at jeg kveler den i et kryss, den tjinner som vanlig, men den vil bare ikke starte. ikke tegn til tenning. hvis jeg tar den på bakkestart så starter den lett som bare det. i tillegg har den også begynt å slippe seg for langt ned på turtall når jeg slipper gassen inn mot kryss, med det utfallet at den dør. hvis jeg passer på å touche gassen littegrann før den har sluppet seg helt ned på turtall, så dør den ikke. den skyter littebitt når jeg bremser på gir og den går kanskje ikke helt reint på tomgang heller. alle tips og forslag mottas med takk. :) Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Kjell Roar på juni 07, 2010, 14:46:11 pm Hvis noen ventiler ligger på, eller er veldig trange, får du de symptomene.
Når motoren blir varm, er klaringene trangere/mindre. Ligger ventilene på når motoren er kald, vil de ikke lukke helt når motoren er varm, og du vil få dårligere sug som drar bensin fra gasseren. Lenge siden du sjekket ventilene? Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Dewil på juni 07, 2010, 19:10:41 pm Jeg hadde sjekket ventilklaring og stiftåpningen i fordeleren. Stiften skal ha 0.4mm, innsugsventil skal ha 0.2mm og eksosventil skal ha 0.3mm.
Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Kjell Roar på juni 07, 2010, 21:20:19 pm Hmm. Stiller jeg ventilene så romslige, høres motoren ut som ett treskeverk.
Trang 0.15 gjelder på min motor. Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Dewil på juni 08, 2010, 00:21:36 am Rasler gjør det ja. Gamle støtsangmotorer skal gjøre det ;-) hehe
Noe 30 hk motorene har slitt med er eksosventiler som knekker pga trange åpninger. Nå motoren blir varm utvider stålet seg og ventilen blir lengere. Hvis åpningen er for trang lukker ikke ventilen skikkelig og lekker under tenningstidspunktet. Da stiger temperaturen i eksosventilen og den strekkder seg mer. Jeg sier ikke at 0.15 er feil, det virker jo for deg. Men jeg kan ikke gå god for en klaring som er mindre enn det vw har satt. Selv om det virker. ;-) Uansett lurt å sjekke at den har klaring. Lykke til ;-) Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Kjell Roar på juni 08, 2010, 08:57:15 am Rasler gjør det ja. Gamle støtsangmotorer skal gjøre det ;-) hehe Noe 30 hk motorene har slitt med er eksosventiler som knekker pga trange åpninger. Nå motoren blir varm utvider stålet seg og ventilen blir lengere. Hvis åpningen er for trang lukker ikke ventilen skikkelig og lekker under tenningstidspunktet. Da stiger temperaturen i eksosventilen og den strekkder seg mer. Jeg sier ikke at 0.15 er feil, det virker jo for deg. Men jeg kan ikke gå god for en klaring som er mindre enn det vw har satt. Selv om det virker. ;-) Uansett lurt å sjekke at den har klaring. Lykke til ;-) Såvidt jeg veit, og har lest, er 0,15 riktig. Jeg har blitt anbefalt å legge de litt trange (og heller sjekke litt oftere), av en som har holdt på med VW siden 60-tallet, og var med å grunnla Veteran VW klubben, i 1965-66. Han har skrudd fler 25 og 30 hestere enn de fleste kan drømme om. På min høres det ikke pent ut når klaringa er over 0,20. Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: kammiz på juni 08, 2010, 10:03:57 am takk for mange svar folkens. jeg har ikke sjekket ventilene nei, vet heller ikke når det sist ble gjort. den har gått fint helt frem til nå. jeg har kjørt den rundt 60 mil siden jeg overtok den tenker jeg. har en kopi av original manual, der står det jo litt om ventiljustering og sikkert også hvilke verdier som gjelder, gjør det ikke?
får sjekket ventiler og stift og satse på at det blir bedre av det da. :) Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Kjell Roar på juni 08, 2010, 12:45:36 pm Kopi av owners manual, januar 1954. Her står det 0,10 på 30hk 1200.
http://www.thesamba.com/vw/archives/manuals/1_54bug/page61.jpg http://www.thesamba.com/vw/archives/manuals/1_54bug/page62.jpg Jeg kan trygt legge ventilene enda trangere enn jeg har gjort. :) 0,20 og 0,30 er på 34 hk 1200. Edit: Sjekk også spenningstap, f.eks. i tenningslås etter en tids kjøring. Det kan gi for lav spenning på coilen. Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: Dewil på juni 08, 2010, 13:30:29 pm Da er det mulig man har blingset litt ja. ;-)
Tittel: Sv: 54 type 1 - umulig å starte når den er varm + har en tendens til å dø Skrevet av: T2man på juni 08, 2010, 14:11:53 pm Det kan være coilen som er dårlig også
|