VWNorge

Forum => Teknisk, teori og praksis => Emne startet av: Formula Vee på juni 16, 2011, 23:13:20 pm



Tittel: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: Formula Veejuni 16, 2011, 23:13:20 pm
Fikk ideen i dag når jeg studerte temperaturstyrt bypassventil for oljekjøling. På min T25 har jeg mulighet for vannkjøling, og alle vet at turboen kan bli rød om du bruker tunge sko. Hva med å kjøre oljen gjennom vannkjølingskappen på turbo, sammen med en bypass med motsatt virkning? All oljen går utenom kjøler og gjennom turbo opp til f.eks. 70 grader. Så stenger oljeløpet gjennom turbo og går gjennom kjøleren.
Ikke så veldig mange fordeler, men for min del hadde dette spart motoren for litt slitasje. Jeg står ikke klokka seks om morgenen og ruser bilen forsiktig i 10 minutter før jeg gir gass. 4 minutt etter jeg har vridd om nøkkelen drikker jeg kaffi på kontoret. (Andre har lagd kaffen)
Og så må det selvfølgelig være overlapping mellom ventilene slik at det aldri kan forekomme at begge er stengt samtidig.. Kanskje med en overtrykkssikring i tillegg... Hmm.. Dette er kanskje bare tull, men hadde vært artig å prøvd.  ::)


Tittel: Sv: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: Dallandjuni 16, 2011, 23:23:57 pm
Veldig god ide!
Men du bør jo kjøre oljekjøling på turboen hele tiden..
Liker sånne ideer. ;D


Tittel: Sv: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: Formula Veejuni 16, 2011, 23:30:16 pm
Tipper etter et kvarter med tunge sko vil du trenge flere oljekjølere for å holde nede tempen. Men det går og fint an.
Mens vi først er inne på sprø ideer... Hva med å lage oljebåren gulvvarme i bobla? 10mm kobberrør i mange tette sløyfer under gulvet..  ;D
Hvis du vet at arealet med rør blir stort nok, (Du kan sikkert regne ut det optimale forholdet) kan du bare bruke den temp.oljebypass ventilen til å styre utenom hvis kjøle effekten blir for stor. Så isolere du under, så du har termostatstyrt 70 grader varmt gulv i bilen. Kanskje du kunne hatt et reserve oljekjøler system med vifte du kunne sjalter over til hvis det ble for varmt i bilen? Hmmm...  ::)


Tittel: Sv: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: Dallandjuni 16, 2011, 23:46:08 pm
Vel, blir dyrt med oljebytte... snakker vel en 15 liters oljebytte? ;D
Hvis du lager en ventil som slepper inn den kalde gulvolja litt etter litt så kan du sikkert kjøre en god stund før all oljen er varm. ::)


Tittel: Sv: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: Formula Veejuni 17, 2011, 06:53:30 am
Ja, om du bruker 16 meter Ø10 rør, blir det 3 liter i motor og 12 liter i oljebåren gulvvarmer/kjøler. Med oljen jeg bruker, vil det koste rundt 3.000.- + filter å skifte olje.. For å gjøre det billigere, kan du lage en vannkappe på en vanlig oljekjøler og bruke vannbåren gulvvarme...


Tittel: Sv: Oljekjøler ja, men hva med oljevarmer?
Skrevet av: mr. dingojuni 17, 2011, 13:07:21 pm
Haha.. Mange veier til Rom  :D