Tittel: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: jonas1986 på august 29, 2011, 22:52:36 pm Lurte på om det er mye arbeid å bytte om fra 6volts el.anlegg til 12volt?
saken er at det var 12v på bobla mi før, men tidligere eier byttet motor da han trudde den va "sjært"(var bare eksosventil som var kokset fast ;D ) så han byttet motor og da passet ikke svinghjulet mener jeg han sa så han har byttet til 6voltsanlegg når han byttet motor.. er det bare svinghjul,tennspole,batteri,sikringer og dynamo som må byttes? har alt av deler som var brukt da det var 12v ++++:D takker for svar :) Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Dragset'n på august 29, 2011, 23:33:38 pm se på denne.
http://www.nls.net/mp/volks/htm/6v_12v.htm Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: jonas1986 på august 30, 2011, 10:45:44 am virket jo ganske greit:)
men forsto ikke helt om det gikk ann å bruke 12v svinghjul hvis jeg dreide litt av det.. er SKIKKE latterlig dårlig i engelsk :-/ Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: hovdingen på august 30, 2011, 16:08:50 pm machine out (grind) the bellhousing = frese ut (slipe) kløtsjhuset dvs. at du må slipe litt innvendig der klørsjhuset er trangest. Mål diameteren på 12v svinhjulet og sjekk mot klørsjhuset så ser du det selv ;)
Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: jonas1986 på september 06, 2011, 16:40:21 pm machine out (grind) the bellhousing = frese ut (slipe) kløtsjhuset dvs. at du må slipe litt innvendig der klørsjhuset er trangest. Mål diameteren på 12v svinhjulet og sjekk mot klørsjhuset så ser du det selv ;) Takker, hørte snakk om at det var mulig, men var ikke sikker :) er det da "bare å flytte over pærer, dynamo? har 12v starter og men vet ikke om den bør / trengs å byttes? Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Nordtveit på september 06, 2011, 20:12:00 pm bytt over pærer (husk de i instrumentene), dynamo og laderegulator, coil, automatchoke, vindusviskermotor( men her kan man sette inn en motstand, eller bytte ut innmaten i motoren), blinklysrelè,
starteren trenger du ikke skifte. jeg kjører med 6volt starter nå, og den virker nok i mange år fremmover.. så lenge man ikke kinner alt for lenge om gangen.. tror jeg husket alt der... og så lenge man bruker starteren som allerede står der, så trenger du vel ikke begynne å slipe på svinghjulet vel?? Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Dragset'n på september 06, 2011, 21:13:30 pm trenger ikke å slipe PÅ svinghjulet uansett. Man må slipe ut inne i girkassa for å få plass til 200 svinghjul. Ikke så mange mm som skal til da. Dette ble gjort på en 66 mod jeg hadde.. tok ikke mer enn en par timer så var 200 svinghjul og 12 v starter montert. :)
Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Nordtveit på september 06, 2011, 22:13:16 pm Skjønner..
Gjor ikke det jeg. Kjører med 6volten så lenge den snurrer ;) Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Dragset'n på september 06, 2011, 22:25:21 pm Skjønner.. funker bra det og! ;) bare pass på å ikke kinne for lenge.. Jeg har brent et par 6v startere.. :DGjor ikke det jeg. Kjører med 6volten så lenge den snurrer ;) Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: jonas1986 på oktober 10, 2011, 21:02:45 pm trenger ikke å slipe PÅ svinghjulet uansett. Man må slipe ut inne i girkassa for å få plass til 200 svinghjul. Ikke så mange mm som skal til da. Dette ble gjort på en 66 mod jeg hadde.. tok ikke mer enn en par timer så var 200 svinghjul og 12 v starter montert.
Okey :) hvis jeg sliper ut inni girkassa, er det da bare å sette på 200 svinghjul og starter så er alt i orden ? og pærer.. trenger jeg ikke å bytte dynamo da? og eventuelt, kan jeg bytte tilbake til 6v svinghjul senere da? Tittel: Sv: 6volt til 12 volts elektriskanlegg Skrevet av: Dragset'n på oktober 10, 2011, 23:47:40 pm du må bytte til 12v dynamo jo.
|