VWNorge

Forum => Problemløseren => Emne startet av: Odd Erik (odder) på mai 28, 2008, 21:33:11 pm



Tittel: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: Odd Erik (odder)mai 28, 2008, 21:33:11 pm
Problemet er som følger: motoren går ikke ordentlig på alle sylindere før etter 1-2 minutter... når den først tenner på alle 4 så er det ingen problemer i det hele tatt, går godt.

Det er opprinnelig en 1300DP, som har fått 1600 topper, stempler, sylindere og en 34pict-3 forgasser.
- Fordelerlokk, plugger, pluggkabler er nye
- Ventiler er justert
- Kompresjon:
#1 140
#2 150
#3 150
#4 145
- har justert og justert tenning, men den er uansett kranglete ved oppstart. Har testet forskjellige fordelere også (standard vw).

Sitter og søker på samba.com også... men har ikke funnet noe mer nyttig info enda, så jeg lufter dette her.


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: raaenmai 28, 2008, 21:43:31 pm
du har husket på å tette alle vakum uttak som du ikke bruker ?   


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: Odd Erik (odder)mai 28, 2008, 21:48:32 pm
Alle vakumuttak som ikke er i bruk er blendet ja... men skal ta en test med startgass for å sjekke at det ikke er så enkelt :)


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: wide5mai 28, 2008, 23:20:53 pm
Sjekk ut sider som www.aircooledtech.com.
Der står det endel nyttig.


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: Rocket-Racingmai 28, 2008, 23:37:43 pm
Jeg er nesten sikker på at jeg vet hva problemet ditt er.. Har ihvertfall hatt akkurat samme symptomer selv.
På min motor var det fjæra i choke-elementet som var innstilt for stramt. Det gjorde at den startet lett, gikk pent en bitteliten stund før den begynte å gå ujevnt og på 3 sylindre til den ble varm og gikk som en klokke.. Chokespjeldet var rett og slett lukket for lenge.
Jeg justerte choke-elementet så fjæra strammet mindre (ved å løsne de tre skruene på ringen som holder det og vri moderat på elementet).
Hvis bilen bare brukes om sommeren kan denne justeres relativt mye ned så du har choke men den går fort av. Mine problemer ble ihvertfall borte med en gang.  :)


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: wide5mai 29, 2008, 09:00:25 am
Hmmmm..
der sa du noe. Da har jeg noe å sjekke også.. Takker..


Tittel: Sv: Motor er kranglete før den blir varm
Skrevet av: Odd Erik (odder)juni 04, 2008, 12:50:01 pm
Satte på slangeklemmer på vakumslangene for å være 100% sikker på at det ikke skal bli noe krøll der, samt justerte chocken... og det virket nesten som om motoren ble "normal" :) Må få dobbeltsjekket det når den er ordentlig kald, men det virker lovende.