Tittel: Blytilsetting Skrevet av: Andor på desember 21, 2015, 16:42:12 pm Noe jeg har lurt på lenge og aldri har funnet svar på
er dette med blytilsetting på eldre vw-boksere. Hvor langt tilbake i tid skal man tilsette dette, eller er det overhode nødvendig? For sikker hets skyld har jeg brukt det på min 1600-earlybay-71mod. Den er original. Er det noen skarpe som har svar på dette hadde jeg vært takknemmelig. Og god jul til dere alle der ute ! Mvh Andor. Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: Ziggy66bug på desember 21, 2015, 17:47:26 pm Trenger ikke bly på gammel VW.
stortsett bare biler med støpejærnstopper som trenger bly. VW har alu topper :) Er flere meninger rundt dette, men vil påstå att de fleste har blitt enige etterhvert... Din motor er også såpass ny att det ikke er noe problem uansett hva noen måtte mene om VW og bly generelt ;) Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: Andor på desember 21, 2015, 21:34:13 pm Tusen takk for svar Ziggy66bug ! Godt å få ett bra svar. Så da durer jeg på så fort det lar seg gjøre og koser meg videre uten å tenke på det til sommeren ! Mvh Andor Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: P-stop på desember 21, 2015, 21:57:03 pm Blyet var vel der for å smøre ventilstyringer og seter. Får vel ikke bly tilsetning men en bly erstatning.
Noen er for og andre imot. Skader det å blande dette i drivstoffet? Er det veldig dyrt? Er det mye jobb? Mener vel selv nei på disse spørsmålene og da fyller jeg det mens de lærde strides. Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: Kjell Roar på desember 21, 2015, 22:19:16 pm Enkelte Blytilsetninger kan ha negativ virkning, da det kan bli avleiringer på ventilstamme og tallerken, etter hva jeg har hørt.
Dessuten kom det erstattningsstoffer i bensina istedenfor bly. Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: P-stop på desember 22, 2015, 00:36:18 am Kjekt å vite
Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: TrettenNullTo på desember 22, 2015, 12:18:24 pm Har lest et sted at ventilstammene ble hardkromet en gang på tidlig 60 for vw sin del. da bortfalt også behovet for bly.
Blyet ble også brukt der hvor ventilene lå ann rett mot støpejernstoppen og som en oktan forhøyer i gamledager. Tittel: Sv: Blytilsetting Skrevet av: Kjell Roar på desember 22, 2015, 18:16:55 pm Har lest et sted at ventilstammene ble hardkromet en gang på tidlig 60 for vw sin del. da bortfalt også behovet for bly. Blyet ble også brukt der hvor ventilene lå ann rett mot støpejernstoppen og som en oktan forhøyer i gamledager. Har hørt at fra 61-modellen, dvs fra da 34hk kom, skal det ikke være noe problem. Jeg har kjørt min 30hk fra 57 uten problemer siden de sluttet med blybensin for drøyt 20 år siden. Men den er fabrikkoverhalt i 64, mulig den har oppgraderte ventiler. |