Tittel: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 16:15:35 pm Jeg kjøpte nettopp denne grønne ovalen som stod på finn.no. Syntes bilen var tøff å se på og virket solid. Har alltid ønsket meg oval, eieren bodde i trh og det var en interessant bil som så bra ut. Men.. så meldte jeg meg inn i vwnorge og fant denne linken...
http://www.vwnorge.no/index.php/topic,7562.0.html og ble veldig skuffet. Jeg konfronterte da eier om dette og vi ble enige om ny pris. Ovalen ble min! Jeg visste jo at det var en del uoriginale deler på den, og dørtrekk så HELT forferdelig ut. Men så kom jeg over en delebil, riktignok en 59-modell, som virket spennende mtp nye deler. Kjørte så fort jeg turte 23 mil til høylandet og skrudde av diverse deler. Jeg var spesielt ute etter nytt ratt og rattstamme, men fant mer enn det! Dørtrekk som var hele, og som etter en grundig vask også så HELT NYE UT! Gull!! 59-modellen hadde også vært agave grønn, som min opprinnelig var (nei, ikke hvit som noen visstnok tror), og dermed passet pilene på donorbilen suverent på min. De svarte ble solgt og nye montert! Så ble dørtrekk montert, komplett med bakepapir på baksiden og nye klips. Passet som fot i den berømte hosen! Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: JonB på september 17, 2008, 16:16:33 pm Gratulerer! :)
Tittel: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 16:39:32 pm Takker!
Etter dette ble nytt ratt og stamme montert. Dette passet mye bedre enn 64rattet som stod i. Til sist ble øyelokka plukket av. Det er visst ikke helt stuerent å ha lokk.. ;D Skjermer er out of reach rent økonomisk.. 20 høvdinger for å skifte noe som kun en promille av norges befolkning legger merke til, det synes jeg er unødvendig! ;) Men motoren må få en liten overgang. Skal forsøke å få den litt mer original enn den er nå. More to come.. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på september 17, 2008, 16:45:36 pm Gode Gamle Vossabilen!!
Denne tråden skal eg halda eit auga med ;) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 16:47:29 pm Hehe... så det er navnet, vossabilen!
Neste som skal på plass er litt mer original motor! Har gått over det meste av bilen, skiftet ut hovedbremsesylinderen, og finner null rust. HVOR ER RUSTA? Er LITT på kikkern etter originalt interiør, men syntes det grønne passet fint, så det er ingen umiddelbar krise. Ønsker også etter hvert å få original bling; les: støtfangere og kapsler. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 17:03:14 pm Fant også den originale pappen på 59-modellen. Dette er hard to find-saker har jeg forstått!
I hanskerommet på 59` ern lå også ei original flekklakkflaske i papiret sitt enda, og en philips reservepærebeholder... Morsomt ekstrautstyr :) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på september 17, 2008, 17:07:44 pm Veit ikkje om navnet er Vossabilen...
Men dette er den tredje eldste folkevogna frå Voss, som eg veit om :) PS: Panelene vart nydlege!! Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: erikaa på september 17, 2008, 18:22:56 pm Flott å se at du enkelt gjør noe med de tingene som ble påpekt - og får en flott bil!
Tistlo - her er en enda eldre Vossing: http://www.vwacb.com/entusiasten/1949_modell/gammel_vossing.html Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på september 17, 2008, 18:25:46 pm Tistlo - her er en enda eldre Vossing: http://www.vwacb.com/entusiasten/1949_modell/gammel_vossing.html Ja Jostein si er den eldste eg veit om på Voss ;) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 20:40:50 pm Synes det er fint med tilbakemeldinger!
Ja, panelene er helt suverene, kun EN liten feil, det er på armlenet på passasjersiden. Der er det et bittte lite hull, ellers er de HELT strøkne. Snakk om å være heldig. 59modellen viste seg å være en èn-eiersbil, og rimelig uskrudd. Det som er gjort er å reparere eksosen, som var helt morken. Ellers er det visstnok ikke rørt skruer på denne bilen. Og det tror jeg på! Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Rocket-Racing på september 17, 2008, 21:00:10 pm Gratulerer med ny bil!
Selv om det du har gjort med den egentlig bare er detaljer må jeg si det har hevet inntrykket BETRAKTELIG! Stå på! Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: v14127 på september 17, 2008, 21:50:34 pm :D :D :D
Dette ble jo knallbra. Supert Ove Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 21:57:21 pm Stor takk til deg, v14127!
(eier av donorbilen) Dette ble virkelig bra! Hvordan går delesalget? ove Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: v14127 på september 17, 2008, 22:03:46 pm Avventer deg litt og det du etterspurte.
Blir en del forespørsler ja. Motor + gir, skjermer, panser og bakluke er noen ute etter. Betenkningstid til deg: Det du trenger av tid. Her får de de som tenker originalt. LM Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 17, 2008, 22:16:03 pm Jeg vil gjerne ha det vi ble enige om, men lurer på om jeg skal ta turen og hente delene eller vente til nesten jul. Kan godt bli enig om pris, og så setter jeg pengene inn på konto til deg når som helst.
Motor har jeg forstått ikke går for svært mye penger, 500- 1500, og du kan også være så heldig å få gratis. Skulle gjerne hatt litt mer original motor... ove Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: v14127 på september 17, 2008, 22:19:33 pm Tar resten på en mer "offline"mail?
LM Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Gaute 1/2 Z på september 18, 2008, 15:46:18 pm Jeg kjøpte nettopp denne grønne ovalen som stod på finn.no. Syntes bilen var tøff å se på og virket solid. Har alltid ønsket meg oval, eieren bodde i trh og det var en interessant bil som så bra ut. Men.. så meldte jeg meg inn i vwnorge og fant denne linken... http://www.vwnorge.no/index.php/topic,7562.0.html og ble veldig skuffet. Jeg konfronterte da eier om dette og vi ble enige om ny pris. Ovalen ble min! Jeg visste jo at det var en del uoriginale deler på den, og dørtrekk så HELT forferdelig ut. Men så kom jeg over en delebil, riktignok en 59-modell, som virket spennende mtp nye deler. Kjørte så fort jeg turte 23 mil til høylandet og skrudde av diverse deler. Jeg var spesielt ute etter nytt ratt og rattstamme, men fant mer enn det! Dørtrekk som var hele, og som etter en grundig vask også så HELT NYE UT! Gull!! 59-modellen hadde også vært agave grønn, som min opprinnelig var (nei, ikke hvit som noen visstnok tror), og dermed passet pilene på donorbilen suverent på min. De svarte ble solgt og nye montert! Så ble dørtrekk montert, komplett med bakepapir på baksiden og nye klips. Passet som fot i den berømte hosen! Det var forrige eier som opplyste om at bilen hadde vært hvit, det sto i vognkortet sa han. gratulerer med ny bil Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 18, 2008, 19:04:29 pm Hehe.. det står hvit i vognkortet riktig nok.. bak skilttype. ;D ;D ;D
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 27, 2008, 22:12:17 pm Oppdaget plutselig her at det ikke var særlig mange bilder av hele bilen, bare deler og interiør.
Nå står utplukking av en 59-mod motor for tur. Den får duge som originalmotor. Noen som vet om det er særlige forskjeller fra en 57 til en 59 modell motor? Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Varj på september 28, 2008, 01:32:12 am Den var så høy foran. :-\
I 54 kom den siste forandringen på motor med fast dynamofot og den forble lik fram til 61 da ny motor med delt dynamofot etc kom, så motoren skal vel passe den. Noen innspill? Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på september 28, 2008, 09:45:10 am Jo, mulig den er litt høy. Kunne godt tenkt meg å senke den litt. Er det noen enkel måte å gjøre dette på, eller er puma eller sway away eneste mulighet?
Har tenkt litt på å slippe ut litt luft i fordekka, men har på følelsen av at det er en litt korttenkt løsning... ;D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Varj på september 28, 2008, 15:01:09 pm Vel, å slippe ut litt luft i dekka er en fin fin løsning om du skal kjøre opp
i bratte bratte naturstier. Puma eller å bygge inn senkesatser i den forstillingen du har, er ikke så dumt når du først skal begynne å senke den. :D Tittel: Bambus og piknikbord... Skrevet av: MrOvaLove på oktober 11, 2008, 18:07:25 pm Det å ha boble uten bambushylle, er kjedelig. Derfor måtte jeg bare skaffe ei, selv om denne sikkert ikke er tidsriktig ift 57-modell... Fint er det i alle fall!
Og så kom jeg over dette nydelige piknikbordet, med 4 klappstoler inni. Settet kom til og med i originalesken og ser nesten ikke brukt ut! Morsomt utstyr å ha bak baksetet sammen med folkevognboksen. Nå mangler bare kofferten med tallerkener, bestikk og kopper... Ye! Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Bj?rn på oktober 11, 2008, 18:32:33 pm Nydelig oval!! likte bambusshylla ;D
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 11, 2008, 18:35:40 pm Takker! ::)
Jeg husker tida FØR jeg skaffet hylle... ;D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Bj?rn på oktober 11, 2008, 18:47:29 pm Hehe :D Kan tenke meg hvordan det var..
Hanskerommet mitt er heller ikke så stort :D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 11, 2008, 18:58:11 pm Hehe... bare å skaffe hylle vet du!
;D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på oktober 11, 2008, 19:03:09 pm Nydeleg!
Den er på god veg tilbake til "the days" ;D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: carmann på oktober 11, 2008, 19:20:27 pm Pen bil Mr! Kunne kanskje gjort seg med hvite dekksider og et strøk lakk på rattet ditt, ser litt slitt ut i forhold til resten av bilen din. ;) Senking kan du jo fikse med dropp-spindler.
Tenker litt på 54'n som står nedplukket i garasjen nå... ::) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 11, 2008, 22:22:53 pm Helt enig, hvite dekksider, halvveis hvitmalte felger, lakkert ratt OG senking står høyt på ønskelista mi...
Blir nok noe lakkarbeid i løpet av vinteren. Får se om jeg finner noen som vet hva de gjør ift å lakkere ratt. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på oktober 11, 2008, 22:58:20 pm Lakk = DIY - Do It Yourself ;D
Alt du treng er rett maling, så går resten av seg sjøl ;-) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 11, 2008, 23:18:15 pm Tar gjerne i mot tips fra folk som har gjort det. Vet det finnes tråder i dette forumet og på thesamba der folk har pusset opp ratt selv. Får søke, lese og så gjøre...
:) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på oktober 11, 2008, 23:20:37 pm Her kan du jo se litt: http://www.vwnorge.no/index.php/topic,3563.0.html
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: TAH54 på oktober 12, 2008, 17:36:54 pm Hvorfor må det på død og liv senkes når bilen er kjempefin som den er ???
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Lid på oktober 12, 2008, 17:40:26 pm Hvorfor må det på død og liv senkes når bilen er kjempefin som den er ??? Fordi det er hans egen bil, og den bestemmer man selv over. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: TAH54 på oktober 12, 2008, 20:19:55 pm Hvorfor må det på død og liv senkes når bilen er kjempefin som den er ??? Fordi det er hans egen bil, og den bestemmer man selv over. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 12, 2008, 20:31:53 pm Ikke mess bort tråden min nå, gutter... >:(
Jeg har alltid ønsket meg senket oval, og sjansen for at denne påmonteres puma etter hvert, er overhengende. :P Men det blir nok ikke med det første... Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: TAH54 på oktober 12, 2008, 21:52:00 pm Ikke mess bort tråden min nå, gutter... >:( Sorry men skal ikke messe den bort ! Jeg restaurerer en 54 og er ikke sikker på om jeg skal ta den litt ned foran ! Men jeg synes det er artig å få innspill av andre om hva dem tenker og mener ! Fin bil du har foressten ! Artig å følge med på tråden din :)Jeg har alltid ønsket meg senket oval, og sjansen for at denne påmonteres puma etter hvert, er overhengende. :P Men det blir nok ikke med det første... Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 12, 2008, 22:22:14 pm Takk for det!
Vel, jeg tenker sånn at jeg ønsker mest mulig originalitet, men samtidig skal det se fint ut. Dørtrekkene mine er fra en 59, men de passer jo bilen flott! Så dersom jeg ikke kommer over fine, originale 57- trekk, så beholder jeg de jeg nå har. Bilen TAR SEG BEDRE UT, synes jeg, når nesa kommer litt ned. Senking er uansett ikke irreversibelt, dermed "ødelegges" bilen ikke for alltid. Rimmed and slammed er nesten nok, men morsomt med litt extras, også... Lykke til med overhaling! Har du en prosjekttråd?? Må lete... :D Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: TAH54 på oktober 12, 2008, 22:34:17 pm 2 linjer under deg på prosjektgarasjen akkurat nå ;D
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 19, 2008, 14:14:32 pm Her har originalmotor kommet i hus. Denne ble også hentet fra høylandet, har 120k på klokka, og starter og går. Det skal vel gamle boblemotorer gjøre...?
Tenker å vaske grundig og lakke deler som trenger lakk. Mest mulig skal beholdes originalt, men samtidig skal det se pent ut. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: TAH54 på oktober 19, 2008, 18:12:56 pm Nice ;D
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: DrLaban på oktober 20, 2008, 08:07:10 am Ikke noe problem å lakkere rattet. Jeg gjorde dette selv på RestoRod'en.
Utgangspunktet: (http://vagner.jeje.je/bilder/albums/68_Type1/DSC_0010_005.jpg) Pusset forsiktig over rattet for å fjerne ujevnheter og småskader. Vår obs når du pusser, fort gjort å pusse for mye. Bruk fint papir... Jeg gikk så over med litt sprøytesparkel for å få bort småtjafset som jeg ikke greide å pusse bort. Så var det ett par strøk med rustrød grunning, og avsluttet med matt klarlakk. Resultatet: (http://vagner.jeje.je/bilder/albums/68_Type1/DSC_0023_002.jpg) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 20, 2008, 21:35:10 pm Oi! Dette så jo kjempebra ut!
Takk for tips! ove Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Tistlo på oktober 21, 2008, 17:24:47 pm Kjekt å ha orginalmotoren på plass!
Er det ein 36hester? Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på oktober 21, 2008, 17:27:01 pm Tja.. går jo ut fra at det er 36 elleville hester et sted inni der...
Kan det være noe annet når det er en original 1200 59-modell? Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: v14127 på november 30, 2008, 19:43:28 pm Her "landa" restene :D
Sjekk link http://www.vwnorge.no/index.php?PHPSESSID=8f6ac40b6ff5fc0e0578fbf8f3c06747&topic=10006.0 (http://www.vwnorge.no/index.php?PHPSESSID=8f6ac40b6ff5fc0e0578fbf8f3c06747&topic=10006.0) PS! Du har mail. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: JS på november 30, 2008, 20:01:48 pm Tja.. går jo ut fra at det er 36 elleville hester et sted inni der... Kan det være noe annet når det er en original 1200 59-modell? Om motoren er orginal er det en 30hk. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: marbel på november 30, 2008, 20:50:48 pm Jeg personlig synes det patineterte rattet er helt konge..unødvendig å lakke alt mulig..litt spor etter historie gir en bil litt karakter og sjel ;)
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Varj på november 30, 2008, 22:41:36 pm Men rattet er jo fra en helt annen bil, så den blir
vel ikke så mye 'sjel' i det. Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: marbel på november 30, 2008, 22:44:10 pm Mer enn et nylakkert ett...men det er opp til hver enkelt..fint blir det iallefall!
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Varj på november 30, 2008, 22:47:32 pm Lakken på bilen er jo ganske ny. (Ikke orginal)
Da blir det jo veldig feil å sette inn et mosegrodd ratt med sprekker for å fullføre 'i'-en. (Prikken over i'en) Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: v14127 på november 30, 2008, 23:04:41 pm Skjærp dere!
Gode råd er greit det, men la nå bileier få "tenke sjæl"? Eksempel: Hvor mange 57 modeller kjører rundt nå i dag med orig. lakk? Hvor mange med orig. dekk? OSV OSV Tar dere metaforen? Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: marbel på november 30, 2008, 23:08:35 pm Fair enuff!Eiers bil og eiers smak :)
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på august 30, 2009, 17:24:45 pm Kastet ut de gamle blå 64-mod.setene og monterte de fra 59`ern nylig! Det ble meget pent... Synes ikke det gjør noe om setene er revnet i hjørnene... Skaien er hel på begge setene, og nå er interiøret komplett, dørsider, ratt og rattstamme og seter, alt fra samme donorbil.
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: LOBO på august 30, 2009, 17:31:47 pm Ser pent ut!
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: MrOvaLove på august 30, 2009, 17:47:25 pm Takk! :)
Tittel: Sv: Prosjekt 57 Skrevet av: Dr. Ing. Brezelfürsten på august 30, 2009, 19:23:47 pm Hyggelig å endelig se en 57 med originale varmepotter :-)
Som regel er disse byttet ut med de senere mer klumpete. |