Tittel: Hva er endeslakk? Skrevet av: v14127 på november 13, 2008, 17:51:40 pm Har hørt mye snakk om endeslakk i boblemotorer.
Hva er det? Hvor på motoren sjekkes dette? Hvordan repareres dette? Full overhaling? Hva skjer hvis dette ikke repareres? Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Turbo Haraune på november 13, 2008, 18:17:06 pm endeslakk er den slakken som veiva har aksiellt på blokka for at den ikke skal bli sittende fast når motoren blir varm, og delene utvider seg.
Dette sjekkes enklest med måleur mot svinghjulet, som du beveger inn og ut aksiellt (svinghjulet) tror orginal slakk skal være 0,20mm Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Tistlo på november 13, 2008, 18:50:18 pm Og vist det er for lite/mykje endeslakk, så må du shimse det opp/ned med shims på baksida av svinghjul og/eller bak reimhjulet ?!?!?!?!
Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Filip/purity på november 13, 2008, 18:55:06 pm Endeslakk skal shimses med shims bak svinghjulet, har aldri hørt om shims ved reimhjulet..? Det anbefalte er tre shims, men noen bruker også to. Endeslakk skal ifølge "How to rebuild"-boka av Tom Wilson være mellom 0.07 og 0.13 mm (etter at shimsene er på plass).
Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Pan på november 13, 2008, 19:07:41 pm Etter hva jeg har lest, skal det være tre shims, hverken mer eller mindre. 0,07 og 0,13 mm er riktig, ja.
Stor endeslakk kan gi noe unøyaktig tenning. Virkelig ille endeslakk skaper slitasje både her og der, pluss at svinghjul/blokk ikke er så veldig glade i for stort slingringsmonn. En enkel grovsjekke for endeslakk, er ganske enkelt å ta tak i nedre reimhjul - du skal ikke kunne kjenne at det rikker seg i bilens lengderetning. Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Tistlo på november 13, 2008, 19:10:32 pm En enkel grovsjekke for endeslakk, er ganske enkelt å ta tak i nedre reimhjul - du skal ikke kunne kjenne at det rikker seg i bilens lengderetning. Eg viste det var noko med det reimhjulet.. :D Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Filip/purity på november 13, 2008, 19:38:25 pm Etter hva jeg har lest, skal det være tre shims, hverken mer eller mindre. 0,07 og 0,13 mm er riktig, ja. Stor endeslakk kan gi noe unøyaktig tenning. Virkelig ille endeslakk skaper slitasje både her og der, pluss at svinghjul/blokk ikke er så veldig glade i for stort slingringsmonn. En enkel grovsjekke for endeslakk, er ganske enkelt å ta tak i nedre reimhjul - du skal ikke kunne kjenne at det rikker seg i bilens lengderetning. Jeg er klar over at de fleste bøker og slikt skriver tre shims, men om du leser i denne (http://www.vwnorge.no/index.php/topic,9656.0/topicseen.html) tråden ser du at to shims også fungerer: Vegard Tror ikke det finnes smalere shims enn 0,24. Du må få noen til å dreie av endetrust-lageret på veiva. Har hørt mange som har samme problem. Har også hørt at det er mange som kjører med to shims, det går visstnok bra. JK Og når du kjenner etter endeslakk ved å dra/skyve i nedre reimhjul er vell regelen at skal du kunne høre en dunkelyd, men ikke kunne se noe bevegelse. Tittel: Sv: Hva er endeslakk? Skrevet av: Anders Røsåsen på november 15, 2008, 23:38:16 pm Etter hva jeg har lest, skal det være tre shims, hverken mer eller mindre. 0,07 og 0,13 mm er riktig, ja. Stor endeslakk kan gi noe unøyaktig tenning. Virkelig ille endeslakk skaper slitasje både her og der, pluss at svinghjul/blokk ikke er så veldig glade i for stort slingringsmonn. En enkel grovsjekke for endeslakk, er ganske enkelt å ta tak i nedre reimhjul - du skal ikke kunne kjenne at det rikker seg i bilens lengderetning. Jeg er klar over at de fleste bøker og slikt skriver tre shims, men om du leser i denne (http://www.vwnorge.no/index.php/topic,9656.0/topicseen.html) tråden ser du at to shims også fungerer: Vegard Tror ikke det finnes smalere shims enn 0,24. Du må få noen til å dreie av endetrust-lageret på veiva. Har hørt mange som har samme problem. Har også hørt at det er mange som kjører med to shims, det går visstnok bra. JK Og når du kjenner etter endeslakk ved å dra/skyve i nedre reimhjul er vell regelen at skal du kunne høre en dunkelyd, men ikke kunne se noe bevegelse. samma har je hørt som du sier filip. |