mai 03, 2026, 13:20:22 pm *
Velkommen, Gjest. Vennligst logg inn eller registrer deg.
Har du ikke mottatt e-post for aktivering ?

Logg inn med brukernavn, passord og innloggingstid
 
  Hovedside Hjelp Søk Logg inn Registrer  
  Vis innlegg
Sider: [1]
1  Forum / Problemløseren / Sv: Oljelekkasjer på: april 22, 2026, 11:41:42 am
Okei, da blir det vask og tørk av hele bakenden på bilen. Så ny status.
Hørtes litt feil ut da  Osteaktig

Det skal være en 59 modell ja. Ut i fra hva jeg leser av vin nummer er den produsert i mars 59 og reg. her til lands i mai 59.
Så her må vel nesekon byttes og byttes til korte aksler om jeg har forstått det riktig.

Når det er sagt har jeg sett(bokstavelig) litt på erstatnings kassen. Her sitter ene akslingen bom fast, altså ingen pendling opp/ned om dere skjønner. Det bekymrer litt. Noe forslag på hva som kan gjøre det?
2  Forum / Problemløseren / Sv: Oljelekkasjer på: april 22, 2026, 07:41:32 am
Lurt, har nok ikke tenkt enkelt på dette. Har bare sett masse olje litt over alt under. Det kan jeg starte med. Alle monner drar  Glad
Alt ser jo så tørt og fint ut når man drar opp lokket  Glad

Kan jo opplyse om at det gjelder en -59 modell med tilhørende gir og motor.

Men når det er sagt så mistenker jeg at mye kommer fra støtstangrørene. Ser jo at det da er mulig å bytte til fjærbelastede på noen motorer, men kan ikke finne dette til en 1200 fra 59. Det finnes kanskje ikke til den modellen? Det å smøre no "gørr" rundt har jeg liten tro på.

Girkassen har nye mansjetter, men lekker stort sett fra splitten på kassa så noen som har tips til den uten å klyve?

Og håper å bruke bilen en masse i sommer.
3  Forum / Problemløseren / Sv: Oljelekkasjer på: april 21, 2026, 08:12:00 am
Sant det, sliter allerede med å kjøre inn i oppkjørselen til folk da jeg syns den markerer litt vel mye 😅
Er vel ikke noe å utsette da. Både ny motor og gir står utenfor bilen så da er det bare tiden det tar å bytte rundt som blir jeg blir uten bil.
Etter en runde på kassa da, for den kan trekke ut. Der sitter ting fast😫
 
4  Forum / Problemløseren / Oljelekkasjer på: april 20, 2026, 07:41:51 am
Hei folkens
Masse spørsmål herfra for tiden...
Jeg har lenge hatt en plan om bytte av girkasse og motor i bilen grunnet bl.a. oljelekkasjer. Og da vi ha konfirmasjon osv. i huset har jeg ikke fått prioritert dette noe i vinter/vår så lurer på å bruke det som er i sommer.
Jeg vil ikke risikere å ikke ha bilen på veien i sommer da jeg anser dette mer som en vinterjobb.

Jeg fikk hjem en girkasse her om dagen som er tenkt til dette formålet, og ser nok nå at denne trenger en del mer jobb enn antatt. Er nok ikke helt i den standen som ble antydet av selger😅
Denne har til nummer AO91 så husker jeg ikke mer i farta. Kan noen opplyse hva det er for slags? Er dette en grei kasse til en 1600 motor?

Så til  det egentlige spørsmålet, er det noe i veien med å kjøre som det er? Tenker da på lekkasjer både fra motor og gir?
Jeg har bestandig tenkt(og praktisert på andre merker) at dette er greit så lenge man passer på nivåer osv., men tenkte ville høre her og😅

Ser at jeg burde få igang en prosjektråd etterhvert så kan jeg spørre alle mine spørsmål der😆  
5  Forum / Problemløseren / Sv: Spørsmål rundt montering av dynamo på: mars 28, 2026, 16:41:02 pm
Ja sant. Det er ikke originalmotoren da bilen er en -66 modell 1300. Og etter hva jeg finner ut av motornummer er dette en 1600 fra 73. AD89 ett eller annet, husker ikke hele nummeret i farta. Jeg er bare fortalt at det var satt i en 1600 i forbindelse med ombygging til Roadster. Jeg har mest flyttet bilen rundt på forskjellige lokasjoner siste 20 åra, så husker ikke alt som ble sagt Øyerulling
Denne bilen gjenstår endel arbeid på og jeg ble lei og kjøpte en annen bil, så tenkte jeg kunne bruke motoren i "ny" bil, en 59 modell.
Men er kanskje ikke så enkelt som jeg først tenkte...
6  Forum / Problemløseren / Spørsmål rundt montering av dynamo på: mars 27, 2026, 22:16:19 pm
Hei
Jeg har dratt fram en gammel bil jeg skal plukke motor ut av og ser da at dynamo liksom er montert så langt «fram» at viftereimen ikke flukter med reimhjulet. Kan noen gi meg et raskt svar på årsak her? Har hatt dette sående over 20 år, men ikke tenkt noe over dette før jeg nå tenkte bruke motor. Legger ved et par bilder.
7  Forum / Prosjektgarasjen / Sv: 1962 Type 34 på: mars 23, 2026, 10:46:23 am
Nydelig bil  Glad

Kan jeg spørre om hvorfor du nevner at du allerede grubler om å bygge om til 12V?
Har samme dilemma selv og syns der er så mange grunner til det ene eller andre...
8  Forum / Problemløseren / Sv: Girkasse til-59 modell boble på: mars 13, 2026, 22:07:32 pm
Se dær ja. Da er det å finne rett dynamo så er jeg på rett spor😊

Det var akkurat den delen jeg var ute etter SveinT👍
9  Forum / Problemløseren / Sv: Girkasse til-59 modell boble på: mars 12, 2026, 10:04:10 am
Ja, kjenner jeg må oppgradere til slik kasse når jeg først skal bytte.
Men vil det være mulig å beholde 6V på bilen? Syns det fungerer bra i dag.
Har jo sett noen monterer en del ved låsen på motorlokket for å space lokket ut. Syns jo det er litt kult og😆
Noen som kan peke meg i rett retning for kjøp av det?
10  Forum / Prosjektgarasjen / Sv: Grellands 67 cal-look på: mars 10, 2026, 09:15:01 am
Flott prosjekt tråd å følge😀
Jeg kjører Kumho Crugen Premium i den dimensjonen. Syns det fungerer bra.

[attachment=2]
11  Forum / Problemløseren / Sv: Girkasse til-59 modell boble på: februar 18, 2026, 23:00:26 pm
Ja sant😅 Har ikke sett sånn på det🤣

Tenker at jeg da må finne meg en ny kasse. Har jo også en 1600 på lur som hadde vært artig å få inn. Original motor og gir blir jo ikke bort, bare satt på hylla til et senere tidspunkt 😊
Noen som har en kasse til overs på Sørlandet?

Kan jo da like godt spørre her, er det noe spesielt jeg må tenke på i forbindelse med å montere 1600 i bilen? Bilen er jo da 6V så må jo da tilpasse 1600 til 6V. Eller er det lettere å bygge om alt til 12V?
Er det noen utfordringer med varme siden det er en større motor? Hvordan kan det eventuelt fikses?
12  Forum / Problemløseren / Girkasse til-59 modell boble på: februar 17, 2026, 13:28:33 pm
Hei
Jeg har i dag originale girkassen i ei -59 boble. Denne lekker en del og klarer ikke helt å bli enig med meg selv om hva som er løsningen.
Jeg kan enten demontere og prøve pakke den inn på nytt. Vil jo da også ta både mansjetter, hjullager osv. som kan være greit å få byttet.
ELLER bare røske ut, finne tak i en nyere kasse med synkroniserte gir hele veien. Da samme med nye mansjetter og hjul lager der det trengs.
Om så, er det noen kasser som er bedre? Fra årstall osv. (Tenker ikke da på 1300S som jeg ser alle anbefaler. Ser ikke for mag at jeg får tak i noe sånt uansett)

Skal også nevnes at det er originale motoren som står i i dag.

Hva ville du ha gjort?
13  Forum / Snikk-snakk / Sv: Hvorfor er det så få Split bobler på treff? på: juni 20, 2025, 21:50:37 pm
Da er det jo en del muligheter egentlig. Man kan jo legge ting på hylla for ei tilbakeføring om det er viktig.
Har spinka og spart en rekke år nå så tenker det må bli noe mot drømmen ja.
Takk for fornuftige svar😊
14  Forum / Snikk-snakk / Sv: Hvorfor er det så få Split bobler på treff? på: juni 14, 2025, 20:32:24 pm
Ja sant. 25 hester er vel ikke den sprekeste motoren. Men her passer vel nyere motor/girkasser rett på eller? Man forringer vel kanskje verdien om man oppgraderer motor og bremser på disse eldste utgavene?
15  Forum / Snikk-snakk / Hvorfor er det så få Split bobler på treff? på: juni 09, 2025, 18:34:42 pm
Hei

Jeg har fulgt miljøet noen år nå og lurer litt på hvorfor det så skjeldent er split bobler på treff? Er det lite av de her til lands, er de solgt ut av landet? Eller «krevende» å holde på veien som gjør slikt? Tenker da på vedlikehold og kjøring etter vei osv.? Jeg drømmer stadig om Split boble, men syns det skurrer litt når jeg skjelden ser de rundt om.

Noen som har et fornuftig svar til meg?
16  Forum / Prosjektgarasjen / Sv: Standard boble type 111 fra 1958 på: januar 24, 2021, 08:27:13 am
Bra jobba. Dette blir artig å følge med på Glad
17  Forum / Prosjektgarasjen / Sv: LOBO sin splittbuss på: september 22, 2016, 20:35:14 pm
Sabla fine biler ☺ Litt misunnelig på garasjen og 😊
Sider: [1]
Bygget på MySQL Bygget på PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 godkjent! CSS godkjent!