mai 21, 2022, 08:01:45 am *
Velkommen, Gjest. Vennligst logg inn eller registrer deg.
Har du ikke mottatt e-post for aktivering ?

Logg inn med brukernavn, passord og innloggingstid
Takk for din støtte!
Nyheter: Velkommen til et samlet VWNorge!
 
   Hovedside   Hjelp Søk Logg inn Registrer  
Sider: [1]
  Skriv ut  
Skrevet av Emne: Bevarelsesverdig?  (Lest 1273 ganger)
VWGunnar
Juniormedlem
**
Innlegg: 89
Bosted:


Vis profil

« på: mai 04, 2021, 21:19:24 pm »

Har ei vw boble 1969 modell. Fargen var original grå, men har lakka den rød, fått på bredda originalfelgar, montert nye baklykter med ryggelys i osv. Kor original må bilen vere for å få godkjenning som bevarelsesverdig og slippe EU kontroll?
Loggført
Jens-Ole aka 'Dansken'
Telehiv Jumpers
Supermedlem
*****
Innlegg: 3995
Bosted: Tønsberg



Vis profil
« Svar #1 på: mai 05, 2021, 06:44:44 am »

Den må vel stå som ut fra fabrikken?

"Kjøretøy som er 30 år eller eldre (regnet fra 1. januar i fabrikasjonsåret), og er i tilnærmet original utførelse, kan godtas som bevaringsverdig og godkjennes i denne utførelsen selv om det ikke oppfyller betingelsene i § 1-7. Innretning/utstyr som har betydning for sikkerheten, må virke tilfredsstillende."

I tillegg mister du vel en del frihet til å bruke bilen akkurat når du har lyst hvis du får den endret til bevaringsverdig?
« Siste redigering: mai 05, 2021, 06:48:34 am av Jens-Ole aka 'Dansken' » Loggført

"Cal-look is kind of the punk-rock of the VW world"
grelland
Supermedlem
*****
Innlegg: 6854
Bosted: Nøtterøy



Vis profil
« Svar #2 på: mai 05, 2021, 10:30:28 am »

Dette har vært diskutert frem og tilbake mange ganger, og som Jens Ole nevner begrenser det bruken, og noen mener også det begrenser salgsverdien. Og så er det mange (meg selv inkludert) som synes det er helt greit å få kyndige folk til å gå over bilen en gang annenhvert år. Selv om vi er entusiaster og passer bedre på bilene våre enn mange andre, er vi ikke nødvendigvis kyndige, og det er greit å få noen til å sjekke at alt er på stell sikkerhetsmessig.
Loggført
VWGunnar
Juniormedlem
**
Innlegg: 89
Bosted:


Vis profil

« Svar #3 på: mai 05, 2021, 11:45:59 am »

Leste dette nettopp: «Største problemet er bruksbegrensningene som ligger i dette, bilen er kun pr. definisjon lov å bruke på offentlig vei til og fra treff eller oppvisning.»

Er dette tilfelle så er jo dette svært negativt..... Sjokkert
Loggført
MCCCIIIS
Supermedlem
*****
Innlegg: 946
Bosted: skien


Vis profil

« Svar #4 på: mai 05, 2021, 20:39:14 pm »

Og du slipper vel ikke EU kontroll?må vel inn hvert 5 år
Loggført

Seaside VW klubb
Andersen VW56
Supermedlem
*****
Innlegg: 1982
Bosted: Østfold


Min urestaurerte 66 1300


Vis profil
« Svar #5 på: juni 23, 2021, 09:53:21 am »

Du kan fint montere andre felger og utstyr som var og få den gangen bilen var ny, men den blir ikke godkjent som bevaringsverdig med 20 tommers felger med lavprofildekk, senk og slike ting.
Angående dette med bruksbegrensning som står i vognkortet så er det heller ingen problem og bruke bilen.
Det er ingen km begrensning, den begrensningen er det forsikringen som setter om du har veteranforsikring.

I vognkortet står det at bilen kun får brukes til og fra treff, ved spesielle anledninger eller leilighetsvis når den ikke er til hinder for annen trafikk, Så klarer du og holde 80 km på E6 så er du ikke til hinder for annen trafikk.
Loggført

Dette er bilparken min, alle er kjørbare og registrert
1959 VW 1200 boble, Resadagrønn (arvegods fra oldeforeldrene mine)
1966 VW 1300 boble, sjøblå.
1965 Fiat 1100D beige.
1972 Simca 1100 LS, turkis.
1973 Simca 1100 LS, Rød.
1971 Daf 55, brun
1973 Lada 1500S beige
1983 Mazda 323 automatic lysblå.
Sider: [1]
  Skriv ut  
 
Gå til:  

Bygget på MySQL Bygget på PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 godkjent! CSS godkjent!