Er jo en grunn til at VW brukte en annen girkasse til 1600 enn 1300, men det er nok av folk som kjører rundt med din kombinasjon også. (Selv har jeg 1200 girkasse

) Med 1300 girkasse får du ørlite mer turtall enn det du ville fått med nyere girkasse, men ikke noe å bekymre seg for.
Siden han lurte på om motor gikk dårlig, kan det ha vært å enkelt som han hørte litt mye ventiltikking? Veldig ujusterte ventiler gir dårligere effekt, men ingen grunn til total overhaling.
Men din venn som mener den ikke er skikket til å kjøres med langs veien, kan jo kanskje utdype litt mer siden han sannsynligvis har sjekket mer enn han på bensinstasjonen
Viss det er behov for reparasjoner, hadde jeg uansett først prøvd å fikse den motoren du har. Girkassen hadde jeg også beholdt med mindre det er store ulyder eller andre defekter.